Vitajte na stránkach Prievidzského Parostrojného Spolku

Prievidzký parostrojný spolok Prievidzký parostrojný spolok Prievidzký parostrojný spolok

Našou vlajkovou loďou je takzvaná "Ušatá" Parný rušeň série 464, vyrobený v roku 1933 v ČDK Praha. Jedná sa o prototypový rušeň tejto série. Rekonštrukcia trvala od roku 1995 do roku 2007.

Inaugurácia poštovej známky s motívom Ušatej v Prievidzi dňa 17.4.2015

 

Chýba Vám známy piskot a dym z komína  parnej lokomotívy 464.001 „Ušatá“? Hoci sa v súčasnosti kotol parnej lokomotívy podrobuje opravám, opäť sa ukáže verejnosti a nadšencom. Tento krát však aj v mini verzii, a to nie len priaznivcom železnice a starých lokomotív, ale očarí aj filatelistov a príležitostných zberateľov poštových známok.

Poštové známky na listoch či pohľadniciach si zaslúžia našu pozornosť.  Poštová filatelistická služba (POFIS), do prijatého emisného plánu Technické pamiatky Slovenska v roku 2015 zaradila dva parné stroje - parnú lokomotívu 464.001 „Ušatá“ a parný rušeň 498.104 „Albatros“. V piatok 17. apríla 2015 sa o 14.00 h. v priestoroch Železničnej stanice Prievidza uskutočnila inaugurácia poštových známok. V tento deň boli v priestoroch železničnej stanice k dispozícií okrem poštových známok, obálok FDC (prvého dňa vydania) a pohľadníc s motívmi týchto dvoch parných rušňov aj prenosná poštová schránka a pracovníci Slovenskej pošty Vám odovzdané zásielky označia príležitostnou  poštovou  pečiatkou.

Poštová známka parná lokomotíva „Ušatá“ vychádza v náklade milión kusov, rozmery známky sú 44,1 x 26,6 mm, je vyrobená rotačnou oceľotlačou v kombinácii s kníhtlačou, jej autorom je akad. maliar Marián Komáček a rytcom Handlovčan, akad. maliar Rudolf Cigánik.

Plagát inaugurácie PDF

Organizátori Vás pozývajú aj na návštevu priestorov železničnej stanice, kde bude pre priaznivcov železnice a zberateľov poštových známok pripravený zaujímavý program. Začne už krátko popoludní, keď do priestorov stanice príde  mimoriadny  vlak  ťahaným motorovým rušňom T478.1201 "cecaňa". Súčasťou súpravy bude originálny a na Slovensku jedinečný prezidentský (salónny) vozeň a reštauračný vagón, ktorí si budú môcť záujemcovia pozrieť aj zvnútra. Nadšenci a priaznivci parnej lokomotívy si pozrú „Ušatú“ v plnej kráse, hoci nepojazdnú.

Piatkový program bude pokračovať v priestoroch bývalého  infocentra na železničnej stanici, kde bude pripravená počas víkendu výstava poštových známok a pohľadníc zo železničnou tematikou a modely železničných strojov.

Jana Oswaldová